Jdi na obsah Jdi na menu
 


výstavní postoj

24. 1. 2007

ObrazekPostoj je základnObrazekí prvek v JH. Většinou se pes staví tak,aby měl packy v zákrytu (tedy ve stejné linii viz.obrázek), hlava směřuje vzhůru. Pes se nesmí vrtět a otáčet, či obtěžovat ostatní vystavovatele. Výstavním postojem se začíná i ukončuje každá figura. A  pokud ve výstavním kruhu nejste zrovna na řadě (neděláte žádnou figuru) tak pes stále stojí ve výstavním postoji. Musíte si dát pozor, když k vám přistoupí rozhodčí a přejde okolo vás, aby jste stále byli v pozici rozhodčí pes vystavovatel.Pokud rozhodčí obejde psa tak vy jej také musíte obejít aby jste dodrželi pozici.

Různá plemena se staví do různým postojů (pokud začínáte s JH tak můžete psa stavět v tomto základním postoji již popsaném).

malá plemena- vystavovatel klečí u psa, nebo jej postaví na stůl (záleží na rozhodčím).

střední plemena- (základní postoj), vystavovatel si buď klekne nebo stojí.

velká plemena-vystavovatel stojí.

volný postoj- například u samojedů. Vystavovatel porovná pejskovi nohy a poté si stoupne před něj, pes stále stojí ve výstavním postoji.

retrývři- vystavovatel retrívrovi přidržuje ocas v rovině a také hlavu.

U VŠECH PLEMEN VYSTAVOVATEL POPRAVUJE NOHY DO ZÁKRYTU (VÝSTAVNÍ POSTOJ).

VYJÍMKA: U NĚMECKÝCH OVČÁKŮ NOHY DO ZÁKRYTU NESTAVÍME,Pes ma mít jednu nohu zpravidla ta co je bliz k rozhodcimu vic dozadu nez tu druhou.

ObrazekVystavovatel stojí za psem a nebrání ve výhledu rozhodčímu.

ObrazekVystavovatel stojí za psem a přidržuje psovi ocas nahoru a hlavu v rovině. Vodítko si může zavěsit kolem krku.

ObrazekRetrývřům se drží hlava i dlouhý ocas v rovině.

Obrazek

Volný postoj se praktikuje hlavně u samojedů. Psovi nohy porovnáme do zákrytu, a potom si stoupneme před psa a vodítko necháme prověšené pod tlamou psa.

Obrazek

Malá plemena se staví na stolečku.

Obrazek

Ukázka pár postojů.